Z czego powinny być wykonywane zbiorniki na paliwo?
- Szczegóły
Posiadanie własnego zbiornika na benzynę to ogromna wygoda, pozwalająca ograniczyć wizyty na stacjach benzynowych do absolutnego minimum. Niemniej, aby móc bezpiecznie korzystać z takiego zbiornika, musi on być dobrze zbudowany oraz wykonany z odpowiednich materiałów. Tylko jakie materiały nadają się do budowy zbiorników paliwowych?
Jakie wymagania prawo stawia producentom zbiorników paliwa?
Praktycznie wszystkie paliwa są substancjami skrajnie łatwopalnymi, a także mają wiele innych właściwości, które czynią je potencjalnie niebezpiecznymi. Przez wzgląd na powyższe, zbiornik na benzynę musi nie tylko być wygodny w użyciu, ale przede wszystkim dobrze zabezpieczać daną ciecz. Dlatego każdy tego typu zbiornik musi być:
- szczelny,
- ognioodporny,
- obojętny chemicznie,
- wytrzymały,
- odporny na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.
Dobra hurtownia paliw zawsze może pokazać klientowi atesty i certyfikaty, które potwierdzają, że dany zbiornik paliwa posiada powyższe cechy. Oczywiście, poza jakością wykonania, warto zwrócić też uwagę na inne cechy pojemnika przed zakupem, na przykład długość gwarancji.
Zbiornik paliwa – stalowy, czy z tworzywa sztucznego?
Do budowy pojemników na paliwo przeważnie wykorzystuje się stal lub tworzywa sztuczne. Mogłoby się wydawać, że stalowy zbiornik będzie znacznie lepszym wyborem, jednak to plastiki są stosowane do produkcji najlepszych zbiorników paliw na rynku. Dlaczego? Takie tworzywa jak polietylen nie tylko spełniają wszystkie wymagania stawiane zbiornikom paliw, ale są też bardzo lekkie, tanie i łatwe w transporcie. Ponadto, w przeciwieństwie do stali, tworzywa sztuczne nie są zagrożone korozją. Warto też wspomnieć, że polietylenowe pojemniki na paliwo mogą przyjmować praktycznie dowolne kształty oraz kolory.