Podstawowe rodzaje paliw płynnych
- Szczegóły
Paliwa ciekłe powstają podczas obróbki ropy naftowej. Mogą być także wyprodukowane z węgla kamiennego czy brunatnego. Ich podstawowym zadaniem jest napędzanie silników spalinowych. Zdarza się, że są wykorzystywane do takich działań jak np. rozruchy kotłów czy ogrzewanie budynków. Jakie dokładnie paliwa płynne dostępne są na rynku i jak wygląda ich klasyfikacja?
Rodzaje paliw – podstawowe informacje
Na rynku dostępnych jest wiele paliw płynnych, które charakteryzują się odmiennymi parametrami. Wyróżnia się pięć głównych rodzajów, takich jak:
- benzyna,
- olej napędowy,
- mazut,
- nafta,
- paliwo syntetyczne.
Benzyna – paliwo uniwersalne
Benzyna to jedno z najbardziej popularnych paliw stosowanych do napędzania pojazdów, samolotów i niektórych maszyn. Ma właściwości podobne do rozpuszczalnika. W procesie jej spalania powstaje moc, która przekazywana jest do maszyny. Spalanie jest reakcją chemiczną, która zachodzi po dostarczeniu powietrza. Proces ten musi jednak zachodzić bardzo szybko i to w całej objętości cylindra silnika. Jest to możliwe poprzez zmieszanie niewielkiej ilości paliwa z powietrzem – zanim dotrze ono do cylindra.
Olej napędowy i mazut – czym się różnią?
Olej napędowy stosuje się do silników wysokoprężnych, które zostały wyposażone w zapłon samoczynny. Ten rodzaj paliwa jest mieszaniną różnych substancji, które wydzielają się z ropy naftowej podczas jej destylacji.
Mazut jest olejem opałowym o ciężkiej konsystencji przypominającej olej. Jest on tak naprawdę pozostałością po przeprowadzeniu destylacji ropy naftowej o gorszej jakości. Temperatura podczas tego procesu sięga nawet 350o Celsjusza. Ze względu na niską cenę stosowany jest na szeroką skalę jako paliwo do okrętów wyposażonych w silniki wolnoobrotowe.
Nafta – paliwo o szerokim zastosowaniu
Nafta ma specyficzny żółty kolor, jest łatwopalna, a podczas procesu spalania wytwarza charakterystyczny zapach. Stosowana jest głównie jako paliwo w samolotach. Podobnie jak benzyna, wykazuje właściwości zbliżone do właściwości rozpuszczalnika. Jest ona również bardzo popularna w kosmetyce.
Rodzaje paliw syntetycznych
Paliwa syntetyczne powstają podczas przeprowadzania syntezy chemicznej. Ich największą zaletą jest możliwość zastąpienia nimi benzyny czy oleju napędowego. Paliwa syntetyczne dzieli się na trzy kategorie:
- gas to liquid (GTL) – produkowane na bazie gazu ziemnego,
- coal to liquid (CTL) – produkowane na bazie węgla,
- biomass to liquid (BTL) produkowane na bazie biomasy.