Olej napędowy arktyczny. Charakterystyka
- Szczegóły
Okres przymrozków jest dla kierowców szczególnie wymagający, ponieważ często wiąże się on z problemami towarzyszącymi uruchomieniu auta. Rozwiązaniem, które pozwala uchronić się przed utrudnieniami odpalenia samochodu, ale te uszkodzeniami silnika jest olej arktyczny. Paliwo musi charakteryzować się wysokim parametrem niskotemperaturowym. Oznacza to, że musi zapewniać bezpieczne użytkowanie auta w warunkach sięgających od -30 stopni do nawet -40 stopni Celsjusza. Dostarczenie tego rodzaju paliwa powinno być szczególnie ważne dla właścicieli pojazdów zasilanych dieslem.
Parametry oleju arktycznego
Arktyczny olej napędowy musi wykazywać się długim czasem mętnienia. Jest to proces związany z tworzeniem się w cieczy drobin parafinowych. Musi on także hamować proces blokowania się filtra. Związane jest to z tym, że kryształy zwiększają swój rozmiar, przez co mogą blokować filtr, a przez to powodować zakłócenia lub całkowite unieruchomienie silnika. Dzieje się to poprzez dodanie do paliwa substancji, które zmieniają strukturę drobin parafiny. W zależności od pory roku wspomniane parametry ulegają zmianie.
Zalety paliwa arktycznego
Zastosowanie tych rozwiązań nie tylko chroni silnik, ale także wspomaga jego rozruch i poprawia możliwości eksploatacyjne, obniżając temperaturę pracy silnika. Ponadto oleje arktyczne zawierają również związki, które pozwalają na utrzymanie czystości układu dolotowego i wtryskowego, przejawiają właściwości przeciwutleniające oraz antykorozyjne. Poprzez przystosowanie tego paliwa do pracy w niskich temperaturach wpływa na zmniejszenie emisji spalin do atmosfery.
Kiedy można kupić olej arktyczny?
Paliwo arktyczne produkowane są przez PKN Orlen oraz grupę Lotos. W świetle obowiązujących przepisów olej arktyczny sprzedawany jest w okresie od 1 listopada do końca lutego. Pozwala to zakupić odpowiednie paliwo z odpowiednim wyprzedzeniem i uniknąć kłopotów związanych z eksploatowaniem auta w oparciu o źle dobrany olej.