Miara jakości. Dlaczego warto nabywać certyfikowane oleje napędowe?
- Szczegóły
Samochody mogą być zasilane różnego rodzaju paliwami. Jest to w stanie być zarówno LPG, jak i benzyna. Szczególnym typem paliwa jest olej napędowy oznaczany skrótem ON. Stosowany jest on w silnikach wysokoprężnych znanych powszechnie jako tak zwane diesle. Jego wykorzystywanie jest na pewno godnym rozważenia sposobem na zasilenie samochodu.
Olej napędowy nie jest jednorodną substancją. Ściśle rzecz biorąc jest mieszaniną różnego rodzaju węglowodorów – parafinowych, aromatycznych, naftalenowych. Związki te pochodzą z ropy naftowej, a wydziela się je podczas procesu destylacji.
Na czym polega przewaga certyfikowanych olejów napędowych?
Oleje napędowe można dzielić z różnych względów. Da się to robić chociażby pod kątem okresu produkcji. Pośród olejów napędowych można wyróżnić też zarówno te, które są certyfikowane, jak i te, które są niecertyfikowane. Nie da się ukryć, że te pierwsze znacznie bardziej nadają się do nabycia w celu zasilania samochodu. Wszystko, co posiada certyfikat, jest lepsze od tego, co certyfikatu nie posiada. Nie inaczej jest z olejem napędowym. W końcu żeby przejść testy i uzyskać certyfikat, produkt musi spełniać najwyższe standardy. Certyfikat to niejako potwierdzenie jakości towaru. A przecież wszyscy chcemy jeździć samochodami, które są zasilane dobrym paliwem. Wpływa ono korzystnie na pracę pojazdu i nie stwarza niebezpieczeństw.
Olej napędowy, który nie posiada certyfikatu, może i jest niekiedy tańszy, ale niespełnianie standardów odbija się na jego jakości. A co jak co, ale w przypadku produktu, który wykorzystywany jest do tak ważnego celu jak zasilanie samochodu, nie może być mowy o kiepskiej jakości. Dobry olej napędowy to podstawa do tego, żeby auto z silnikiem wysokoprężnym w pełni wykorzystywało swoje możliwości. Certyfikowany olej napędowy to taki, który jest już sprawdzony i przetestowany w boju. W związku z tym mogą go spokojnie wykorzystywać rzesze kolejnych kierowców.