Kryteria wyboru oleju do kotła grzewczego
- Szczegóły
Istnieje wiele sposobów wytwarzania ciepła do ogrzania budynków. Jednym z najbardziej ekologicznych, a przy tym komfortowych i zapewniających umiarkowane koszty eksploatacji jest stosowanie oleju opałowego do kotłów grzewczych. Rozwiązanie to odznacza się wysoką efektywnością, a przy tym jest proste w użytkowaniu i łatwo dostępne. Przekonajmy się, jak działają kotły olejowe i zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oleju.
Dlaczego warto korzystać z oleju opałowego?
Kotły służące do spalania oleju opałowego to urządzenia bezobsługowe. Czerpią one opał ze zbiornika, który może być umieszczony na najniższej kondygnacji budynku lub na zewnątrz. Sam proces zachodzi przy wykorzystaniu specjalnego palnika, a w jego efekcie nie powstają żadne odpady poza dymem ulatującym do komina. W przypadku kotłów olejowych wykorzystuje się technologię kondensacji. Ogrzewanie olejem daje komfort porównywalny z gazem ziemnym, może być jednak stosowane na obszarach, które nie są zgazyfikowane. Będzie również tańsze w eksploatacji niż kotły wykorzystujące gaz płynny.
Na co zwrócić uwagę wybierając olej opałowy?
Podstawowe parametry oleju używanego do celów grzewczych to jego kaloryczność, która pokazuje, jaką ilość energii można uzyskać w wyniku jego spalenia. W przypadku oleju dobrej jakości np. Ekoterm wytwarzanego przez ORLEN będzie to przynajmniej 42,6 MJ/kg. Kolejną istotną cechą związaną z używaniem oleju będzie zawartość wody, która może powodować korozję i jest elementem niepożądanym, ponieważ może ograniczać temperaturę spalania. W oleju Ekoterm jej zawartość nie przekracza 200 g/kg, co oznacza ilości śladowe, niemające wpływu na eksploatację instalacji. Następnym ważnym wyróżnikiem oleju będzie zawartość siarki. W dobrym oleju grzewczym nie powinno być jej więcej niż 1%, ponieważ jej spalanie prowadzi do powstawania szkodliwych tlenków. Ze względów bezpieczeństwa olej musi mieć również odpowiednio wysoką temperaturę zapłonu, co ogranicza ryzyko niekontrolowanej eksplozji. W przypadku oleju Ekoterm jest to co najmniej 56°C.