Jak zarejestrować zbiornik na paliwo?
- Szczegóły
Polskie prawo reguluje kwestię przechowywania większych ilości paliwa. Czy takie działanie jest dostępne dla wszystkich? Kiedy wymagane jest pozwolenie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Czy zbiorniki paliwa wymagają rejestracji?
Polskie prawo stwierdza, że do użytku własnego można posiadać zbiornika o pojemności maksymalnej 5 m³. Co ważne, zbiorniki paliwa o pojemności do 2,5 m³ nie podlegają rejestracji, a jedynie zgłoszeniu. Większe zbiorniki należy zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego.
Prawidłowe zgłoszenie powinno zawierać dane takie jak:
- mapkę, na której przedstawiono sąsiednie budynki, tereny leśne, granice działki, odległości pomiędzy zbiornikiem i obiektami z jego bezpośredniego sąsiedztwa,
- instrukcję obsługi zbiornika, opis działania, schemat połączeń ze współpracującymi urządzeniami,
- zaświadczenie od producenta, które gwarantuje jakość i zgodność z obowiązującymi normami (zbiorniki do paliw sprzedaż).
Własny zbiornik na paliwo – o czym pamiętać?
O jakich elementach warto pamiętać, jeśli chcemy dopilnować obowiązków i zarejestrować zbiornik na paliwo? Oto kilka ważnych faktów:
- każdy zbiornik na paliwo (bez względu na pojemność) powinien być dwupłaszczowy – pozwala to uniknąć wycieku paliwa, a co za tym idzie także skażeniu środowiska,
- zbiorniki na paliwo o pojemności powyżej 2,5 m³ podlegają płatnej kontroli, która jest wykonywana co dwa lata i którą przeprowadza inspektor UDT,
- rejestracja zbiornika jest możliwa tylko jeśli posiada on odpowiednie atesty i certyfikaty,
- nieprzestrzeganie wymienionych wymagań, w tym brak rejestracji zbiornika, pociąga za sobą odpowiedzialność prawną – w tym grzywnę lub nawet karę w postaci pozbawienia wolności.