Jak paliwo wpływa na żywotność silnika?
- Szczegóły
W jednych samochodach problemy z silnikiem zaczynają się już po 150 tys. km, natomiast w innych nie widać ich nawet po 300 tys. Kondycja silnika zależna jest od wielu czynników – jego konstrukcji, stylu jazdy, częstotliwości wymiany oleju oraz odpowiedniego doboru środków smarujących. Czy wpływ na zużycie ma także paliwo?
Co roku pojawiają się bardziej zaawansowane silniki, które potrafią uzyskiwać większe moce z mniejszych pojemności. Jest to możliwe dzięki technologiom, które wpływają na poziom skomplikowania ich budowy. To z kolei zwiększa wrażliwość na zabrudzenia w układach. Coraz lepsze silniki wymagają stosowania paliw wysokiej jakości. O dobrą kondycję dbają nowoczesne paliwa z technologią cząstek aktywnych. Poprzez odpowiednie smarowanie przedłużają żywotność części, a także przylegają do zanieczyszczeń i skutecznie usuwają je z układu. W ten sposób można zmniejszyć powtórne powstawanie osadów, a w konsekwencji wydłużyć żywotność całego silnika. Szczególnie silniki wysokoprężne są bardzo wrażliwe na jakość paliwa.
Czy warto tankować droższe paliwo?
Różnego rodzaju paliwa premium mają mniejszą zawartość siarki, co wpływa na wydłużenie żywotności elementów silnika i układu wydechowego. Mogą one także zawierać dodatki uszlachetniające antykorozyjne i antywapienne. Spalanie jest czystsze i powoduje mniejsze osadzanie się nagaru niż po stosowaniu tańszych produktów. Dzięki temu jest większa skuteczność domykania zaworów, a problemy z samozapłonem nie są tak zauważalne. Paliwa premium poleca się szczególnie właścicielom nowych samochodów. W starych autach może dojść do wypłukania nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń, co prowadzi do zapchania układu wtryskowego. W silnikach dawnych generacji, które nie mają czujnika spalania stukowego, paliwo wysokooktanowe może spowolnić proces spalania tak bardzo, że jednostka napędowa straci na dynamice. Niektóre firmy zalecają stosowanie paliw wysokooktanowych w swoich samochodach, lecz przeważnie dotyczy to nowszych modeli.
Znaczenie dostawcy i sprzedawcy
Jakość benzyny i oleju napędowego zależna jest nie tylko od samej mieszanki, ale również od dystrybucji paliwa oraz miejsca przechowywania na stacji benzynowej. Obecnie chrzczone paliwo trudno jest spotkać, lecz zaniedbane stacje wciąż są powszechne. Zniszczone zbiorniki mogą mieszać paliwo z brudami, które później trafiają do baków kierowców. Po pewnym czasie filtr paliwa nie radzi sobie z dużą ilością zanieczyszczeń. Prowadzi to do uszkodzenia układu olejenia lub układu wtryskowego. Oczywiście żywotność silnika nie zależy tylko od tego. W przypadku posiadania turbosprężarki krytyczne może być szybkie rozgrzewanie chłodnego układu czy natychmiastowe wygaszanie silnika po uciążliwej jeździe. Niektórzy mówią, że każdy za samochód płaci tyle samo, tylko jedni więcej za droższe paliwo, a inni za kosztowne naprawy.