Czym się różni olej napędowy grzewczy od oleju opałowego?
- Szczegóły
Do ogrzewania domów można stosować różnego rodzaju paliwa jak węgiel, drewno, gaz oraz olej opałowy. Ten ostatni ze względu na wygodę stosowania, stosunkowo atrakcyjne koszty założenia instalacji cieszy się dość dużym zainteresowaniem właścicieli nie tylko domów jednorodzinnych, ale również firm, czy też punktów usługowych. Czym olej opałowy różni się od oleju napędowego grzewczego?
W czym olej napędowy jest podobny do opałowego?
Właściciele obiektów budowlanych ogrzewanych olejem zastanawiają się, jaka jest różnica między olejem opałowym klasycznym, napędowym, a olejem napędowym grzewczym? Dwa pierwsze produkty różnią się one między sobą głównie liczbą cetanową oraz gęstością w temperaturze 15° C. W oleju napędowym nie określa się wartości opałowej, kluczowej dla oleju opałowego. Choć pochodzą one z tej samej frakcji destylacji ropy naftowej, różnią się bazową normą, którą dla oleju napędowego jest PN-EN 590:2005, a dla opałowego jest PN-EN 14213:2005. W oleju opałowym nie określa się liczby centowej, z racji tego, że nie jest to paliwo napędowe. Nie bada się w nim też tzw. stabilności oksydacyjnej, dlatego używanie go w samochodach jest niebezpieczne.
Czym jest olej napędowy grzewczy?
Olej napędowy grzewczy to nowoczesne paliwo, które jest wysoce wydajne, ekonomiczne, ekologiczne, z powodzeniem można je używać w kotłach ogrzewających domy, mieszkania, kotłach parowych, piecach przemysłowych czy technologicznych. W porównaniu z olejem napędowym ma on przyjazną do otoczenia zawartość siarki, jedynie 0,20% oraz brak jakichkolwiek odpadów po spaleniu. Ten rodzaj paliwa jest szczególnie polecany w miejscowościach turystycznych i uzdrowiskach. Ma zbliżone właściwości do klasycznego oleju opałowego, z tą różnicą, że zdecydowanie mniej obciąża atmosferę.