Czy stosowanie oleju arktycznego latem ma sens?
- Szczegóły
Silniki diesla są cenione za bardzo niskie spalanie oraz możliwości uzyskiwania wysokiego momentu obrotowego już przy niewielkich obrotach. Ze względu na swoje cechy użytkowe stanowią standard w samochodach ciężarowych i dostawczych, a także maszynach rolniczych i ciężkim sprzęcie budowlanym. Chętnie są stosowane również w autach osobowych. Choć zalety silników wysokoprężnych są niepodważalne, to wiążą się z nimi także pewne ograniczenia związane z pracą w niskich temperaturach, które wymuszają stosowanie oleju arktycznego. Przekonajmy się, dlaczego jest on konieczny i zobaczmy, czy można go używać również latem.
Dlaczego zimą jest potrzebny specjalny rodzaj oleju napędowego?
Od początków stosowania silników diesla największymi problemami, które wiązały się z ich eksploatacją, były kłopoty z uruchamianiem jednostek napędowych przy niskich temperaturach. Zjawisko to nazywane potocznie „zamarzaniem oleju napędowego” oznacza w rzeczywistości jego mętnienie. Przy osiągnięciu tzw. punktu mętnienia (Cloud Point) w oleju dochodzi do przechodzenia części węglowodorów ze stanu ciekłego w stały. Jest to wywołane wytrącaniem się ulegającej krystalizacji parafiny. Jeśli jej ilość przekroczy wartość krytyczną, dojdzie do zablokowania układu paliwowego. O ile temperatura mętnienia oznacza rozpoczęcie procesu, o tyle temperatura zablokowania zimnego filtra CFPP (Cold Filter Plugging Point) oznacza próg, w którym przepływ paliwa zostaje wstrzymany.
W jaki sposób stosowanie oleju arktycznego może poprawić sytuację?
Do arktycznego oleju napędowego są dodawane specjalne substancje nazywane depresatorami, które sprawiają, że do pewnej temperatury proces mętnienia jest ograniczany. W przypadku produkowanego przez koncern Orlen paliwa Ekodiesel Ultra klasa 2 określanego jako arktyczny olej napędowy temperatura mętnienia wynosi –22°C, a temperatura zablokowania zimnego filtru –32°C. Paliwo tego rodzaju gwarantuje więc możliwość odpalenia silnika nawet przy największych mrozach. Ze względu na koszt produkcji jest ono oferowane tylko zimą.