Czy olej napędowy ma ograniczony termin przydatności?
- Szczegóły
Olej napędowy wpływa na sposób działania pojazdu, a dokładniej pracę silnika. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju produkty stosowane do pielęgnacji aut, ale również te używane do pielęgnacji ciała, produkty żywnościowe dużo mówi się o tzw. terminie przydatności. To informacja, dzięki której wiadomo, do kiedy można używać danego produktu, o ile był przechowywany we właściwy, zgodny z zaleceniami producenta sposób. Czy w przypadku oleju napędowego istnienie coś takiego jak termin przydatności do użycia?
W czym przechowywać olej napędowy?
W świetle obowiązujących przepisów przechowywanie oleju napędowego w dowolnych pojemnikach typu beczka, czy też kanister po różnego rodzaju płynach jest zakazane. Chcąc przechowywać olej napędowy do celów, chociażby gospodarczych należy pamiętać o spełnieniu kilku istotnych warunków, które zapewnią wysoką jakość przechowywanego paliwa i bezpieczne jego składowanie. Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które potrzebują przechowywać do własnych celów olej napędowy, muszą stosować w tym celu specjalny rodzaj zbiorników, które będą bezpieczne dla środowiska i całkowicie nieszkodliwe, jeśli chodzi o skład mieszanki paliwowej. Paliwo powinno być przechowywane wyłącznie w zbiornikach naziemnych dwupłaszczowych – zbudowanych z podwójnej ścianki. Należy podkreślić, że choć sposób przechowywania oleju napędowego kontrolowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego, gdy przechowywane jest paliwo w ilości powyżej 2,5 tys litrów, nie można ryzykować skażeniem środowiska naturalnego, nie chcąc mieć problemów z prawem, czy też ponieść konsekwencji finansowych błędnego przechowywania paliw.
Chcąc przechowywać olej napędowy, należy zadbać i odpowiedni pojemnik na paliwo, ale również podłoże. Koniecznie zbiornik dwupłaszczyznowy (najlepiej wyposażony w system czujników ułatwiających ich eksploatację) należy umieścić na twardym, nieprzepuszczalnym podłożu. Same pojemniki dostępne są w różnych pojemnościach: 1500 l, 2500 l, 3500 l oraz 5000 l co sprawia, że łatwo dopasować jest jego wielkość do własnych potrzeb. Nasze pojemniki są nie tylko łatwe w eksploatacji, ale również w przewożeniu. Można je bez problemu obsługiwać standardowym wózkiem widłowym. Cechą charakterystyczną specjalistycznych pojemników na olej napędowy jest pozytywny wpływ na jakość przechowywanego paliwa.
Czy paliwa się starzeją?
Olej napędowy, podobnie jak inne substancje starzeją się w zależności od miejsca przechowywania i stosowanego rodzaju pojemnika na paliwo. Chcąc zachować maksymalnie długo właściwości smarne oleju, należy zadbać o przechowywanie paliwa w hermetycznie zamkniętym opakowaniu, całkowicie chronionych przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. To zdanie spełnia używana w pojemnikach dwupłaszczyznowych podwójna ścianka. Istotne jest również to, aby zapewnić odpowiednie dozowanie przechowywanego paliwa bądź oleju, które uniemożliwiłoby przedostawanie się powietrza, wilgoci do wewnątrz kontenera, gdyż to znacznie skróci przydatność do użycia, zwłaszcza gdy olej przechowywany jest w przypadkowym miejscu o nieustalonej stałej temperaturze przechowywania, czy poziomie wilgotności.
Olej napędowy, dopóki się nie zepsuje, może być używany nawet przez dwa lata od „zatankowania”. Wszystko zależy od warunków, w jakich będzie przechowywany. Z założenia oleje są substancjami do długoterminowego przechowywania. Maksymalny okres utrzymywania wszystkich właściwości oleju silnikowego wynosi w przypadku substancji mineralnych minimum 5 lat, a w przypadku syntetyków 10 lat. Terminy te dotyczą sytuacji, w których paliwo pozostaje fabrycznie zamknięte w pojemnikach plastikowych podwójnie plombowanych. Oleje w pojemnikach metalowych w stanie zamkniętym mogą być przechowywane około 3 lat.