Co wybrać: diesel czy benzyna?
- Szczegóły
W dobie ciągłego postępu technologicznego oraz dynamicznego wzrostu świadomości ekologicznej wybór odpowiedniego rodzaju paliwa dla naszego auta może nie być prostą decyzją.
Benzyna – nie tylko paliwo dla małych samochodów
W naszej hurtowni paliw płynnych dobrze wiemy, że benzyna to organiczne, łatwopalne ciecz pochodząca z przerobu ropy naftowej, której podstawowym zastosowaniem jest użycie w silnikach benzynowych samochodów. Po spaleniu benzyny w silniku powstają składniki spalin, które doskonale sprawdzają się jako źródło energii kinetycznej dla ruchomych części silnika.
Dzięki temu używanie benzyny w silnikach pozwala na osiąganie satysfakcjonującej mocy oraz w miarę niskiego zużycia paliwa, szczególnie przy niewielkim obciążeniu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że spalanie benzyny generuje również znaczne ilości zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu czy węglowodory, które wpływają na negatywny wpływ tego rodzaju paliwa na środowisko.
Diesel – rozwiązanie dla cięższych pojazdów
Diesel to kolejny popularny rodzaj paliwa rafineryjnego – cięższy, bardziej oleisty niż benzyna i pochodzący również z surowca jakim jest ropa naftowa. Głównym zastosowaniem diesla są silniki wysokoprężne zarówno w ciężarowych jak i osobowych samochodach. Diesel cechuje się wyższą wartością energetyczną w porównaniu do benzyny oraz innym opóźnieniem zapłonu, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa – jest to szczególnie istotne przy długotrwałym użytkowaniu lub większym obciążeniu maszyny.
Z biegiem czasu technologia silników diesla ewoluowała w taki sposób, że pozwalają one na utrzymanie coraz niższych emisji szkodliwych składników.
Wybór paliwa – kwestia indywidualnych potrzeb
Zakup samochodu bardzo często oznacza równocześnie dokonanie wyboru pomiędzy dieslem a benzyną. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Wydaje się, że kluczowe w tej kwestii jest określenie naszych oczekiwań względem samochodu oraz ilości planowanego użytkowania.
Jeżeli priorytetem jest dla nas niższe zużycie paliwa oraz dłuższa trwałość, to warto postawić na diesla, szczególnie przy częstych długodystansowych podróżach oraz większych obciążeniach pojazdu. Z kolei użytkownicy, którym zależy na niskoemisyjnej eksploatacji pojazdu, konieczności przeprowadzenia większej ilości przeglądów czy lepszym przyspieszeniu samochodu mogą skierować swoje się ku jednostkom zasilanym benzyną.